NA-programmets elever på Berzeliusdagarna

I helgen träffades gymnasiekemiälskare på Berzeliusdagarna i Stockholm Länk till annan webbplats., som gick av stapeln för 67:e gången. Två våra elever från Naturvetenskapsprogrammet, Elna Lundholm och William Ekstrand Larsson fick vara där och njuta av kemimagi.

Svenska Kemisamfundet har nämligen anordnat Berzeliusdagarna sedan 1956 med syftet att ge svenska gymnasister en inblick i vad det innebär att studera kemi på högskola och vad man jobbar med som kemist. Omkring 350 gymnasieelever deltar årligen i arrangemanget på Stockholms universitet, genom stipendier finansierade av skolor och näringsliv i hela Sverige. Duktiga forskare från universitet och industri i landet samt utomlands håller korta, inspirerande föredrag om sin forskning, sin vardag och värdet av naturvetenskaplig utbildning. Några teman som lyftes fram var exempelvis ”Kemin som styr vårt DNA” eller ”Kemist i krig och fred”. Intresset för kemi har nämligen vuxit under denna pandemi. På grund av det är träffar som dessa väldigt viktiga för våra elever.

Lycka till i framtiden, Elna och William. Kemivärlden väntar på er!

Fler artiklar


 • Esteternas och SA-medieelevernas filmpremiär och vernissage
  Läs mer

 • NA23 på fältvecka till det vackra Öland
  Läs mer

 • Vinnare i tävlingen Klimatdetektiverna
  Läs mer

 • Esteterna och SA-medieeleverna presenterar sina gymnasiearbeten
  Läs mer

 • Mer än 1000 personer såg kulturskolans dansföreställning ”Copacabana ta mig hem!”.
  Läs mer

 • Anbudsförsäljning VW Caddy skåp diesel 2007
  Läs mer

 • Estetiska programmets elever på en internationell filmworkshop i Irland
  Läs mer

 • Nu kan du söka till höstens yrkesutbildningar på komvux!
  Läs mer

 • VBU har blivit godkänd som IB-skola!
  Läs mer

 • Årets Ludvikaprofil 2023 - Carina Karlsson Flink!
  Läs mer