Våra Esteter och SA-medieelever var del av ungdomsjuryn på Four River Film Festivalen i Kroatien

Nu är våra elever från Estetiska samt Sa-medieprogrammet, Antoni Burek, Ester Melin, Imran Ali Barre och Miriam Ängegärd på väg hem från Four River Film Festival i Karlovac (Kroatien), en av de största ungdomsfilmfestivaler i Europa.

Innan festivalen började deltog de i andra delen av workshopen, Filmdagar på VBU, som också var i Karlovac i början på veckan.

Men på själva festivalen hade de ett speciellt uppdrag: de fyra elever var nämligen del av ungdomsjuryn tillsammans med andra unga filmskapare från Italien och Kroatien medan Marija Ratkovic Vidakovic, deras lärare, var del av grand juryn. "Det var en trevlig resa full av gemenskap, nya möjligheter och intressanta erfarenheter. Att vara ungdomsjurymedlem på filmfestivalen var en stor ära - någonting som vi aldrig har gjort förut, ” berättar Antoni, Ester, Imran och Miriam. Denna typ av resa är också en viktig del av elevernas inriktningskurser eftersom de har fått möjlighet att fördjupa sina estetiska kompetenser.

Dessutom hade detta VBU gäng tid för några extra aktiviteter – de besökte:

  • Aquatika – Karlovacs unika sötvattensakvarium
  • slott Dubovac med finaste utsikt över Karlovac
  • Crystal total art – en glaskonst utställning av en av de mest kända kroatiska konstnäran, Ivica Propadalo.

Det var en väldigt fin vecka i Kroatien men nu är det dags att komma tillbaka till skolvardag på VBU.

Fler artiklar