Välkommen till branschen – Inspirerande föreläsning för våra ettor (EE, IN, TE)

Idag fick våra elever i årskurs 1 på Industritekniska programmet, El- och energiprogrammet samt Teknikprogrammet en inspirerande "Välkommen till branschen"-föreläsning i aulan.

Tillsammans med Teknikcollege, Hitachi Energy och Ovako fick eleverna en inblick i hur branschen ser ut idag och i framtiden. Föreläsarna berättade om sina verksamheter, produkter och system – men också om de många olika yrkesroller som finns och vilket anställningsbehov som väntar de kommande åren.

Det blev tydligt hur viktiga våra utbildningar är för industrins utveckling och hur stora möjligheter som finns för våra elever efter studenten. Att få möta representanter direkt från näringslivet ger både motivation och en tydligare bild av vad framtiden kan erbjuda.

Föreläsningen avslutades med en engagerande Kahoot, där tre snabba och kunniga elever kammade hem varsin fredagsmyspåse – stort grattis!

Vi är också extra stolta över att få bo och verka i Ludvika-Dalarna, som pekas ut som Sveriges nästa tillväxtregion. Med stark industri, nära samverkan mellan skola och näringsliv och drivna elever ser framtiden ljus ut.

Tack till Teknikcollege, Hitachi Energy och Ovako för ett inspirerande besök!

Fler artiklar


  • Studenten 2026
    Läs mer

  • Run Together with Astronauts – Winter Edition
    Läs mer

  • Välkommen till branschen – Inspirerande föreläsning för våra ettor (EE, IN, TE)
    Läs mer

  • Digitala ambassadörer på VBU!
    Läs mer

  • Medieeleven Alicia Norman (SA23b) representerade Sverige på den internationella filmfestivalen Camera Zizanio i Grekland
    Läs mer

  • Ida Svensson FS23 är VBU`s och FS-programmets representant till Yrkes-SM 2026 i Stockholm!
    Läs mer

  • VBU bygger attefallshus – anmäl ditt intresse!
    Läs mer

  • Carina Karlsson Flink nominerad till Svenska utbildningspriset 2026!
    Läs mer

  • Kom ihåg - Gymnasiemässa och Öppet hus 2025
    Läs mer

  • Västerbergslagens barnfilmfestival 2025: filmupplevelser och eget skapande för över 3000 elever
    Läs mer